מחקרים

אלגוליקס להפחתת כאב בנשים עם אנדומטריוזיס

אנליזה של שני מחקרי פאזה 3 הדגימה כי אלגוליקס מפחיתה את מספר הימים עם דיסמנוריאה וכאבי אגן שלא בזמן וסת בנשים הסובלות מכאב בדרגת חומרה בינוני-קשה על רקע אנדומטריוזיס ועדיין חווות וסתות

במחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Journal of Pain Research, חוקרים ביצעו אנליזת פוסט הוק של שני מחקרי פאזה 3 בהשתתפות 1,686 נשים הסובלות מכאבים בינוניים-קשים הקשורים באנדומטריוזיס. החוקרים ביקשו לבחון את ההשפעה של אלגוליקס על דיסמנוריאה וכאבי אגן שאינם קשורים לוסת בימים עם וללא דמם וגינלי.

מחקרי הפאזה 3 שהוכללו במחקר הנוכחי (Elaris Endometriosis I ו-Elaris Endometriosis II) בוצעו עם הקצאה אקראית של משתתפות והיו מבוקרי קבוצת אינבו. המחקרים נמשכו שישה חודשים ובמסגרתם המשתתפות קיבלו אלגוליקס 150 מ"ג פעם ביום או אלגוליקס 200 מ"ג פעמיים ביום. המשתתפות ניהלו יומן אלקטרוני בו תועדו הווסתות וחומרת הדיסמנוריאה וכאבי האגן.

בתחילת המחקר, הן בקבוצת הביקורת והן בקבוצת ההתערבות, 81% מהנשים דיווחו על דיסמנוריאה בינונית-קשה בימי המחזור ו-56% דיווחו על כאבי אגן בימים שבהם לא היה דמם וסתי.

תוצאות המחקר הדגימו כי לאחר שישה חודשי טיפול, בקבוצת האלגוליקס נצפה שיעור נמוך יותר, באופן מובהק סטטיסטית, של ימי וסת אשר לוו בכאבים לעומת קבוצת האינבו. שיעור זה עמד על 52% באלו שקיבלו אלגוליקס 150 מ"ג פעם ביום, 38.5% באלו שקיבלו אלגוליקס 200 מ"ג פעמיים ביום ו-61.3% בקבוצת האינבו. בנוסף, קבוצת המטופלות אשר קיבלה אלגוליקס התייצגה עם שיעור נמוך יותר של ימים ללא וסת אשר לוו בכאבים לעומת קבוצת האינבו. שיעור זה עמד על 31.1% באלו שקיבלו אלגוליקס 150 מ"ג פעם ביום, 19.7% באלו שקיבלו אלגוליקס 200 מ"ג פעמיים ביום ו-35.6% בקבוצת האינבו.

החוקרים סיכמו כי לאחר שישה חודשי טיפול, בנשים אשר עדיין חוו וסתות, טיפול עם אלגוליקס מוביל לשיעור נמוך יותר של ימים עם וסתות המלווים בכאבים לעומת אינבו וכי הכאבים בזמן הווסת לא "נדדו" לימים ללא וסתות כי גם בימים אלה הטיפול עם אלגוליקס הוביל לפחות ימי כאב מאשר אינבו.

מקור: 

Agarwal, S.K. et al. (2021) 2;14:263-271. doi: 10.2147/JPR.S284703. eCollection 2021.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנדומטריוזיס,  כאבים,  אלגוליקס,  אנטגוניסטים ל-GnRH