מחקרים

5,7-DMF משפר אנדומטריוזיס ויכול להוות אלטרנטיבה טיפולית

5,7-דימתוקסיפלבון מוביל למוות תאי מתוכנן של שורות תאי אנדומטריוזיס אנושיים, על ידי הפעלה של מסלול הדחק ברשתית האנדופלסמטית

10.01.2021, 16:11

ידוע כי אנדומטריוזיס הינה הפרעת פריון המאופיינת בהעתקת מקום של רקמת אנדומטריום. בערך 5%-20% מהנשים בגיל הפוריות מאובחנות עם אנדומטריוזיס, הגורם לכאב כרוני ופגיעה בפוריות.

החוקרים הדגימו כי 5,7-DMFי(dimethoxyflavone) שהוא פלבונואיד ביו-אקטיבי, מציג השפעות אנטי-פרוליפרטיביות ומעודד מוות תאי מתוכנן. השפעות אלו נצפו בתאי VK2/E6E7 ו-End1/E6E7 שנלקחו מרקמות בוואגינה ובתעלת צוואר הרחם של נשים לפני גיל הבלות, העוברות כריתת רחם בשל אנדומטריוזיס.

החוקרים מצאו כי הטיפול ב-DMF העלה באופן משמעותי את חיתוך ה-DNA המוביל למוות תאי מתוכנן, בשתי אוכלוסיות התאים הנ"ל. זאת ועוד, DMF הוביל לאובדן פוטנציאל הפעולה בממברנה של המיטוכונדריה, שיבוש ברמות הסידן התוך תאיות ויצירת ROSי(Reactive oxygen species), שעודדו מוות תאי מתוכנן. בנוסף, DMF שינה את הביטוי של מולקולות איתות הקשורות להישרדות תאים והשפיע על מסלול הדחק ברשתית האנדופלסמטית, בתאי VK2/E6E7 ו-End1/E6E7.

החוקרים הגיעו למסקנה כי DMF יכול לשפר את מצב האנדומטריוזיס ועלול להוות אלטרנטיבה פוטנציאלית לטיפולים הורמונליים וכירורגיים במחלה.

מקור: 

Park, W. et al. (2020). Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.6677

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנדומטריוזיס,  מוות תאי מתוכנן,  DMF
תגובות