מחקרים

רלקסין-2 עשוי לדכא אנדומטריוזיס על ידי הפחתת פיברוזיס, הצטלקות ודלקת

מחקר in vitro בתאי אנדומטריוזיס אנושיים הראה שרלקסין-2 מדכא הפרשה של ציטוקין דלקתי ואת היצור של מולקולות הקשורות לפיברוזיס, ובמודל עכבר ההורמון הקטין נגעים דמוי-אנדומטריוטיים

29.12.2020, 12:02
רחם (אילוסטרציה)
רחם (אילוסטרציה)

רלקסין-2, הורמון המיוצר על ידי הגופיף הצהוב והשליה, הוא בעל פוטנציאל ידוע לטיפול במחלות פיברוטיות של הלב, הריאות, הכליות ושלפוחית ​​השתן, אולם יעילותה לטיפול באנדומטריוזיס טרם נחקרה.

במחקר מקיף שנערך ביפן, נבדק כיצד מתבטא הקולטן של רלקסין-2, LGR-7, באנדומטריוזיס ע"י שימוש באימונוהיסטוכימיה. בניסוי השתמשו בתאים סטרומאליים אנדומטריוטיים מטוהרים שנלקחו מדגימות כירורגיות. ההשפעה של רלקסין-2 על התאים הוערכה כמותית באמצעות PCR ,ELISA ו-Western blot. נבדק גם האפקט מדכא ההתכווצויות של רלקסין-2. השפעות הרלקסין-2 על אנדומטריוזיס נבדקו גם במודל עכבר.

רצפטור LGR-7 היה נוכח בנגעים של אנדומטריוזיס. בתאים האנדומטריוטיים שנלקחו מדגימות כירורגיות, רלקסין-2 הגביר את ייצור ה-cAMP ודיכא את ההפרשה של הציטוקין הדלקתי אינטרלוקין-8 ב-15% ואת ביטוי mRNA של מולקולות הקשורות לפיברוזיס בכ-50%. הרלקסין דיכא באופן משמעותי את התכווצות של התאים האנדומטריוטיים, ופעילותו בוטלה על ידי הוספת מעכב PKA או הסרתו מהמדיום בו נמצאו התאים.

במודל העכבר, מתן רלקסין-2 הפחית משמעותית את שטחו של הנגע האנדומטריוטי, והפחית את כמות הרכיב הפיברוטי בהשוואה לקבוצת הביקורת שלא קיבלה רלקסין-2.

מסקנת המחקר היא שרלקסין-2 עשוי לתרום לטיפול בנגעים של אנדומטריוזיס על ידי דיכוי פיברוזיס ומניעת היווצרות צלקות ודלקת.

מקור: 

Yoshino O, Ono Y, Honda M, Hattori K, Sato E, Hiraoka T, Ito M, Kobayashi M, Arai K, Katayama H, Tsuchida H, Yamada-Nomoto K, Iwahata S, Fukushi Y, Wada S, Iwase H, Koga K, Osuga Y, Iwaoka M, Unno N. Relaxin-2 May Suppress Endometriosis by Reducing Fibrosis, Scar Formation, and Inflammation. Biomedicines. 2020 Oct 31;8(11):E467

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנדומטריוזיס,  פיברוזיס
תגובות