מחקרים

השוואת גישות כירורגיות שונות לכריתת אנדומטריוזיס רקטו-וגינלי עם חדירה לרירית הנרתיק

חוקרים סבורים כי תוצאי הניתוח בנשים העוברות כריתה של אנדומטריוזיס רקטו-וגינלי עם מעורבות של רירית הנרתיק, לא מושפעים מהגישה הכירורגית

01.12.2020, 16:28
מרפאה גינקולוגית. אילוסטרציה

ידוע כי הטיפול הכירורגי באנדומטריוזיס רקטו-וגינלי הדורש כריתה חלקית של הנרתיק, הינו מצב מאתגר מבחינה כירורגית ומלווה בסיכון גדול לפתח סיבוכים משמעותיים. במחקר הנוכחי, החוקרים ביקשו להשוות את המעשיות והבטיחות של שתי גישות כירורגיות – גישה לפרוסקופית מוחלטת (TL – total laparoscopic) ולפרוסקופיה בסיוע נרתיקי (VA – vaginal assisted), בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס רקטו-וגינלי עם חדירה לרירית הנרתיק ומיועדות לעבור ניתוח זעיר פולשני.

החוקרים ביצעו מחקר עוקבה רב-מרכזי, רטרוספקטיבי, שכלל רשומות רפואיות של נשים בגיל הפוריות שנתנו את הסכמתן להשתתף במחקר. הנשים בעוקבה היו כאלה המיועדות לעבור כריתה מאקרוסקופית מוחלטת של הנגעים שלהן באחת מהשיטות הכירורגיות הנ"ל, בין מרץ 2013 לנובמבר 2017. החוקרים השוו בין הנתונים לפני הניתוח והתוצאים לאחריו של שתי הקבוצות.

החוקרים הכלילו בעוקבה 84 נשים (57 שעברו TL ו-27 VA). שתי הקבוצות היו דומות מבחינת הנתונים לפני, במהלך ולאחר הניתוח. החוקרים מצאו כי שיעור הסיבוכים המשמעותיים לאחר הניתוח היה 5.3% (3 מתוך 57) בקבוצת ה-TL ו-7.4% (2 מתוך 27) בקבוצת VA, ללא הבדל מובהק ביניהן. בנוסף, החוקרים דיווחו כי בקבוצת ה-TL היה מקרה אחד של היפרדות ההשקה שבוצעה במעי, ושני מקרים של אבצס באגן. לעומת זאת, בקבוצת ה-VA דיווחו החוקרים על מקרה אחד של ניקוב של המעי הדק, לאחר הפרדה נרחבת של הידבקויות, שטופל בכריתה של האיליום, ומקרה אחד של חסימה חלקית של הרקטום לאחר כריתה של מקטע וביצוע השקה מכנית.

החוקרים הגיעו למסקנה כי בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס רקטו-וגינלי עם חדירה לרירית הנרתיק, תוצאי הניתוח לא הושפעו מהגישה הכירורגית שנבחרה.

מקור: 

Raimondo, D. et al. AOGS 2020; 99(8); 1050-1056. https://doi.org/10.1111/aogs.13824

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנדומטריוזיס,  ניתוח זעיר פולשני,  ניתוח גינקולוגי
תגובות