מחקרים

אנדומטריוזיס חוץ אגני: סקירה

חוקרים סבורים כי יש לבסס גישות מבוססות ראיות לאבחנה והטיפול באנדומטריוזיס חוץ-אגני

בדיקה גינקולוגית. אילוסטרציה

ידוע כי אנדומטריוזיס חוץ אגני מהווה סוג נדיר של אנדומטריוזיס, המתפתח באזור מרוחק מהאיברים הגינקולוגיים. האבחנה של אנדומטריוזיס מסוג זה יכולה להיות מאתגרת ביותר ועלולה להיגמר בעיכוב בזיהוי. המטרה העיקרית של החוקרים בסקירה זו הייתה לאפיין שני סוגים של אנדומטריוזיס חוץ-אגני: AWEי(abdominal wall endometriosis) וה-TEי(thoracic endometriosis).

החוקרים ביצעו חיפוש בספרות על מנת לסקור כהלכה את AWE ו-TE, המהווים כאמור את שני הסוגים העיקריים של אנדומטריוזיס חוץ אגני.

החוקרים מצאו כי אנדומטריוזיס של קיר הבטן (AWE) כולל נגעים בצלקת משנית לפצע ניתוחי ו-AWE ספונטני, שרובו מתרחש בטבור או במפשעה. הם מצאו כי ניתוח היה הטיפול היעיל ביותר ל-AWE. בנוסף, מצאו החוקרים דיווחי מקרים שהראו כי האבחנה והטיפול ב-CPי(catamenial pneumothorax) או ERPי(endometriosis‐related pneumothorax), הינם מאתגרים ביותר, וישנו צורך בשילוב בין ניתוח לטיפול הורמונלי בתר-ניתוחי. זאת ועוד, מצאו כי ניתן לטפל ב-CHי(catamenial haemoptysis) בצורה מספקת באמצעות טיפול הורמונלי, שלא כמו CP או ERP.

החוקרים הגיעו למסקנה כי גישות מבוססות ראיות לאבחנה והטיפול באנדומטריוזיס חוץ אגני אינן מספיק מבוססות, בהינתן ההימצאות הנמוכה והאיכות הירודה של המחקר הקיים בספרות בנוגע למופע זה. על מנת להגיע להבנה טובה יותר של אנדומטריוזיס מסוג זה, החוקרים סבורים כי יש להמליץ על הקמת רישום המערב שיתופי פעולה רב-תחומיים עם גינקולוגים, כירורגים כלליים ומנתחי בית חזה.

מקור: 

Hirata, T. et al. (2020) Reproductive Medicine and Biology. https://doi.org/10.1002/rmb2.12340

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנדומטריוזיס חוץ אגני,  גישה מבוססת ראיות
תגובות