מחקרים

גילוי חלבון חדש המעורב בפתוגנזה של אנדומטריוזיס

החוקרים זיהו את החלבון YAP1 כמעורב בפתוגנזה של אנדומטריוזיס ומצאו כי טיווח החלבון יכול להוות גישה טיפולית במחלה זו

אנדומטריוזיס היא מחלה גינקולוגית שכיחה הפוגעת בבריאות נשים ובאיכות חייהן. לזיות אנדומטריות אקטופיות מפתחות מנגנונים לשרוד בסביבה ההיפוקסית של הפריטונאום על ידי שליטה בבקרת גנים ספציפיים. עם זאת, בקר העל השולט בגנים אלו טרם אופיין.

במחקר זה, על ידי שימוש באנליזת ביואינפורמטיקה ותיקוף ניסויי, החוקרים זיהו את החלבון YAP1י(yes associated protein) כבקר על באנדומטריוזיס. החלבון בוטא ביתר בתנאי היפוקסיה על ידי הפחתת פעילותו של האנזים LATS1, קינאז המעכב את YAP1. הפרעה לאיתות YAP1 המשופעל על ידי היפוקסיה באמצעות שיבוש siRNA או מתן תרופה מעכבת גרמה להפסקת תהליכים מטבוליים קריטיים המעורבים בפתוגנזה של אנדומטריוזיס כגון יצירת סטרואידים, אנגיוגנזה, דלקת, נדידה, עצבוב ופרוליפרציה תאית. טיפול עם מעכב YAP1 גרם לרגרסיה של לזיות אנדומטראליות ללא השפעה על פוריות או קצב הצמיחה של עוברים במודל עכבר.

החוקרים מזהים את ציר ה- Hypoxia-LATS1-YAP1 כמסלול חדש בפתוגנזה של אנדומטריוזיס ומדגימים כי טיווח YAP1 יכול להוות גישה טיפולית חלופית במחלה זו.

מקור:

Lin, S. et al. (2017) The Journal of Pathology. 242(4), 476.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנדומטריוזיס,  YAP1,  LATS1,  היפוקסיה
תגובות

כל הכבוד על המחקר, צריך להמשיך ולחקור על המחלה הטריקית והשקופה והלא מובנת הזו. אנדומטריוזיס מחלה שהאבחון בה יכול להיות עד 8 שנים ,נשים רבות סובלות מאוד ומגיעות למצבי קיצון בגלל חוסר אבחון וחוסר ידיעה של הרופאים במיון ורופאי נשים ורופאי משפחה ורופאי גסטרו אודות המחלה.